نصب سانا در حالت پارتیشن بندی دستی

دقت کنید که این آموزش برای دیسک از نوع MBR نوشته شده است. با استفاده از آموزش های دیگر یه درایو راه انداز حاوی سانا بسازید و سیستم را با آن بوت کنید. بعد از این که به صورت اتوماتیک وارد محیط لایو سانا شدید روی نصب سانا کلیک کنید و بعد در مرحله‌ی اول زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید که به صورت پیش فرض فارسی می باشد.


بعد از انتخاب زبان روی دکمه‌ی بعدی کلیک کنید یا از کلید ب روی کیبورد استفاده کنید.
در این مرحله گزینه ی پارتیشن بندی دستی را انتخاب کنید و روی دکمه‌ی بعدی کلیک کنید.

در این مرحله شما تمام پارتیشن های موجود را در دیسک را باید مشاهده کنید. در این قسمت میتوانید پارتیشن های موجود را حذف کنید یا اگر فضای خالی دارید پارتیشن اضافه کنید. به عنوان مثال در اینجا ما از فضای خالی موجود در حافظه استفاده میکنیم. روی فضای آزاد کلیک کنید.

در این مرحله روی گزینه‌ی ایجاد کلیک کنید.

در این مرحله شما یک پارتیشن برای روت سیستم نیاز دارید که حداقل ۱۵ گیگابایت باید باشد و در نظر داشته باشید که اگر روت سیستم پر شود سیستم از کار خواهد افتاد پس دقت کنید که فضای به اندازه ی کافی داشته باشد. برای این کار سایز را انتخاب کنید و سامانه پرونده را تغییر ندهید که به صورت پیش فرض ext4 می‌باشد و نقطه‌ی اتصال را / قرار دهید و روی ‌ok کلیک کنید. و سپس باید یک پارتیشن برای swap درست کنیم. توصیه می‌شود که سایز آن کمی بزرگتر از حافظه‌ی رم سیستم باشد و سامانه پرونده را linuxswap قرار دهید. پارتیشن روت که باید حتما باشد و پارتیشن swap هم توصیه می شود که حتما باشد و چند پارتیشن اختیاری هم میتواند باشد مانند boot/ که سایز آن بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ مگابایت باشد و پارتیشن home/ که حاوی اطلاعات شخصی شما می باشد که اندازه‌ی آن به مقدار اطلاعات شما بستگی دارد. در مرحله ی آخر روی دکمه‌ی بعدی کلیک کنید و در نهایت روی نصب کلیک کنید.