نکاتی پیرامون نگارش محتوای آموزشی در ویکی

به ویکی سانا دسکتاپ خوش آمدید. در این قسمت از وبسایت، شما می‌توانید دانش خود پیرامون سانا را با دیگران به اشتراک بگذارید.
مطالبی که در ویکی نوشته می‌شوند مشمول موارد زیر است :

  • آموزش نرم‌افزارهای خاص (نرم‌افزارهایی که نیازمند کامپایل از سورس هستند، نرم‌افزارهایی که برای لینوکس ساخته نشده و از سایر سیستم‌های عامل؛ پورت شده‌اند، نرم‌افزارهایی که در مخازن وجود ندارند و … )
  • آموزش‌های اولیه سانا (شامل نصب، راه‌اندازی اولیه و به‌کارگیری بعنوان سیستم‌عامل اصلی)
  • آموزش‌های مرتبط با سخت‌افزار (کارت‌های شبکه بی‌سیم؛ کارت‌های گرافیک و …)

برای بهبود محتوای ویکی، خواهشمند است از این پس، نکات ذیل برای نوشتن ویکی رعایت شوند.

موجود بودن در ویکی فارسی سایر توزیع‌ها

چنانچه موضوعی دارای مطلبی در ویکی سایر توزیع‌ها (مانند اوبونتو و آرچ) است، ترجیحا آن مطلب را کامل کرده و سپس در موضوع جامعی که برای این منظور در نظر گرفته شده است پیوند دهید. چندباره کاری، جزء خط مشی ما نیست.

آموزش‌های کوتاه

آموزش‌های کوتاه که صرفا شامل یک دستور برای نصب یک برنامه می‌شوند، جایشان در ویکی نیست. چنانچه قصد ویکی‌نویسی دارید، حتما از فرمت بخش بعدی استفاده نمایید.

فرمت کلی نوشته‌های ویکی

در این بخش، فرمت کلی نوشته‌های ویکی توضیح داده شده است. ابتدا توجه کنید که این ویکی، از markdown پشتیبانی می‌کند (لینک برای یادگیری) و این فرایند ویکی‌نویسی شما را تسریع خواهد کرد.

مواردی که در هر ویکی باید رعایت شوند :

۱. مقدمه : حتما در ویکی خود، بخشی برای مقدمه داشته باشید. مقدمه، نیازمند عنوان منحصر به خود نیست. برای مثال، اگر قرار است در مورد GIMP مطلبی بنویسید، در حد یک الی سه پاراگراف، توضیح دهید که گیمپ چیست و چه کاربردی دارد.
۲. آموزش نصب و راه‌اندازی اولیه: لازم است آموزش نصب و راه‌اندازی اولیه (چنانچه در مورد نرم‌افزار خاصی است) کامل توضیح داده شود. مطالبی که صرفا به مواردی مثل :

sudo apt install gimp

بسنده کنند، حذف خواهند شد. لازم است تمامی راه‌های ممکن برای نصب در سانا، توضیح داده شود.
۳. آموزش پیکربندی‌های مورد نیاز، آموزش راه‌اندازی سرویس و همچنین آموزش اولیه نرم افزار باید به وضوح توضیح داده شده باشند.
۴. برای نرم‌افزارهایی که وابسته به راه‌انداز (init) هستند، لازم است تا حد امکان گوناگونی رعایت شده و تمامی راه‌اندازهایی که ممکن است روی سانا استفاده شوند، پوشش داده شود.
پی‌نوشت : در حال حاضر، تنها راه‌اندازی که در سانا نصب و استفاده می‌گردد systemd است. فلذا نگارش آموزش‌ها برای systemd کافیست.

امید است از این پس، موارد فوق در هر ویکی نوشته شده توسط کاربران شامل موارد شود. در غیر این صورت؛ ویکی‌ها حذف خواهند شد.

1 پسندیده