نحوه راه اندازی کارت شبکه بیسیم (WIFI) Broadcom Inc بر روی سانا

بعد از نصب سانا دسکتاپ برای فعالسازی کارت شبکه بیسیم(WIFI)، ابتدا باید نوع کارت شبکه خود را بدانیم تا بتوانیم روش فعال سازی درستی را پیدا کنیم.
برای یافتن نوع کارت شبکه باید اطلاعات سخت افزار را مشاهده کرد. از آنجا که میدانیم کارت شبکه توسط pci ( يک گذرگاه کامپيوتری برای اتصال قطعات سخت افزاری در کامپيوتر است. ) به مادربرد متصل شده است، وارد محیط ترمینال میشویم و دستور زیر را برای مشاهده تمام سخت افزارهای متصل توسط pci را مشاهده میکنیم.
lspci

بعد از اجرای دستور بالا، به دنبال کلمات کلیدی(802.11 ,wireless network, wifi, Network controller, …) که به کارت شبکه مرتبط باشد میگردیم تا اطلاعات کارت شبکه مورد نظر را پیدا کنیم.


من به دنبال کلمات کلیدی گشتم و به خط مشخص در تصویر رسیدم که اطلاعات کارت شبکه بیسیم را نشان میدهد. و کمپانی سازنده کارت شبکه Broadcom بود (معمولا در سیستم ها از کارت شبکه بیسیم کمپانی های بزرگ مثل: intel یا Broadcom استفاده میشود.)
اگر کارت شبکه شما برای کمپانی intel بود از آموزش راه‌اندازی کارت شبکه بی‌سیم Intel روی سانا دسکتاپ برای فعال سازی آن اسفاده کنید.

برای فعال سازی کارت شبکه باید firmware مناسب استفاده کرد و چون سانا توزیعی بر پایه دبیان است درمخازن دبیان به جستجوی مدل کارت شبکه‌ی سیستمم پرداختم که به نصب بسته firmware-brcm80211 رسیدم که یک بسته‌ی non-free متن باز است (همیشه پیشنهاد میشود از بسته های متن باز استفاده شود) و مدل کارت شبکه های BCM4313, BCM43224, BCM43225 devices (brcmsmac, brcm80211) را میتواند ساپورت کند.

و برای نصب، ابتدا به صورت LAN یا usb tethering به اینترنت وصل میشویم و بعد از اتصال، از دستور زیر در ترمینال استفاده میکنیم.
sudo apt install firmware-brcm80211
بعد از اجرای دستور می‌توانید بدون نیاز به راه‌اندازی مجدد ماژول‌های مربوط به آن را در کرنل بارگزاری کنید که برای ساده‌تر شدن آموزش از آن صرف نظر می کنیم و سیستم را دوباره راه‌اندازی می‌کنیم.

بعد از اتمام نصب با راه اندازی مجدد سیستم، کارت شبکه راه اندازی و فعال شده است.