استعفا از انجمن

با سلام و تقدیم احترام

همانطور که بارها به صورت عمومی و خصوصی اعلام شد، هدف ما این بود که این انجمنی که از قبل تاسیس شده و به اسم جامعه نرم‌افزار آزاد/متن‌باز است را به حال خودش رها نکنیم؛ چرا که اساسنامه و مواردی در انجمن مشاهده شد که نگران کننده بود و شفاف نبود، لذا تصمیم گرفتیم از فرصت قانونی موجود (گذشت دو سال از ثبت انجمن و نیاز به تشکیل مجمع عمومی) استفاده کنیم و وارد کار شویم و اگر رأی آوردیم، در حدی که قانون و توان ما در هیئت مدیره و انجمن اجازه می‌دهد ساختار و اساسنامه و مرام‌نامه را اصلاح کنیم.

هیچ‌کس منکر وجود مخالفت‌هایی از سمت دوستان و آشنایان و فعالان حوزه نرم‌افزار آزاد نبوده و نیست، ولی موافقانی هم بوده‌اند و هستند، لذا نمی‌توان قاطع کل جامعه را بر علیه این دانست و گفت که کل جامعه با نفس تشکل حقوقی و رسمی مشکل دارد.

دوستان و عزیزان زیادی از کانال‌ها و به شیوه‌های گوناگون نظرات و دغدغه‌های خود را مطرح کردند و ما همان‌طور که در اهدافمان بدان اشاره کرده بودیم، دغدغه‌ها را به رسمیت شناختیم و آن‌ها را جمع‌آوری کردیم و به تفکر در مورد چگونگی رفع آن‌ها پرداختیم.

در مجموع می‌توان نظرات و انتقادات را به دو دسته کلی تقسیم کرد، دسته‌ای مخالف و دسته‌ای که در صورت انجام برخی اصلاحات مشکلی با داشتن سمن ندارند.
شمار دسته موافق کم نبودند و نیستند، اما به دلیل کثرت شمار و فعالیت مخالفان و بحث‌ها و ایجاد شدن فضایی سنگین و همچنین وجود حرف و حدیث‌هایی که بر پایه تاریخچه و فعالیت سایر افراد در موارد مشابه وجود داشته (اشاره به مطلب مجله سلام دنیا و ارسال‌های انجمن و جلسات سال ۹۳ و ۹۴)، عملا شاهد موافقت‌های خاصی نبودیم.
از نظرات مخالفان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که البته برای هرکدام و در رد اکثر آن‌ها مدارکی ارائه شد، منتهی مثمر ثمر نبود:

  • جامعه این گونه حرکت‌ها را نمی‌پذیرد و لذا پس از مدتی هرچند اگر در ابتدا انجمن فعال باشد، ولی بعدا با عدم مشارکت جامعه می‌تواند به پایگاه قدرتی برای افراد نامناسب تبدیل شود.
  • بدون شک بخش بزرگی از جامعه (طبق شواهد و یا سکوت موافقان) مخالف این تشکیلات است.
  • صرف نظر از بیانیه و نظر و رویکرد هیئت مدیره انجمن (تاکید بر این‌که انجمن همانند هر انجمن دیگری فقط نماینده اعضای خودش است)، نام این انجمن این را القا می‌کند که این انجمن نماینده جامعه و لاگ‌ها و دورهمی‌هاست.
  • برای فعالیت‌های حوزه نرم‌افزار آزاد الزامی به ثبت شرکت و این مسائل نیست و ثبت این انجمن خود می‌تواند آزادی نرم‌افزار را نقض کند.

با وجد این‌که تعهد داده شده بود که در صورت عدم موفقیت در رسیدن به آرمان‌ها و اهداف به دسته جمعی استعفا خواهیم داد، ولی شواهد نشان می‌دهد که این تعهد‌ها پذیرفته نشده و حتی موافقتی برای فعالیت کوتاه مدت هم نبود و همچنان اکثریت با تشکیل و همچنین همکاری در هرگونه نهاد حقوقی و رسمی برای نرم‌افزار آزاد مخالف هستند و نگران، چراکه حتی فعالیت کوتاه را هم مضر می‌دانند و نگرانند که شاید ابزار سو استفاده و قدرت دادن به انجمن باشد.

با تمامی این تفاسیر، گزینه‌های پیش روی ما موارد زیر بودند:
۱. انحلال انجمن
۲. نگه داشتن همین ساختار و کار کردن در آن.
۳. ایجاد اصلاحات در اساسنامه و آیین‌نامه و سپس پیگیری امور بسته به اولویت تعیین شده از سمت جامعه.
۴. استعفا دسته جمعی

‌گزینه ۱ ) گزینه‌ای شدنی، هرچند از توان کامل ما خارج است. البته به نظر هیچ آورده‌ای هم ندارد چرا که اگر فرد یا افراد بدخواهی در جامعه باشند، به راحتی سمن‌های دیگری ثبت خواهند کرد، همان‌طور که این سمن ثبت شد.
گزینه ۲) هیچ‌گاه جز برنامه‌ها و گزینه‌های ما نبوده و نیست و احتمالا موافقان بسیار کمی در جامعه داشته باشد.
گزینه ۳) امید و انگیزه ما برای ورود به این کار این بوده و هست، هدف ما این بود تا با اصلاح اساسنامه و قوانین انجمن و با مشاوره گرفتن از افراد دلسوز جامعه، مراقب فعالیت‌های این سمن باشیم تا مورد سواستفاده قرار نگیرد و فعالیت‌ها به سمت آرمان‌های آزادی نرم‌افزار باشد.
گزینه ۴) ساده‌ترین کار و راحت‌ترین کار برای ما و هر کس دیگری است.

همان طور که در توضیح گزینه ۳ گفتیم، هنوز معتقدیم بهتر این بود که با همراهی و صبوری جامعه و دلسوزان از بستر حقوقی ایجاد شده برای پیشبرد اهداف و فلسفه آزادی نرم‌افزار استفاده کنیم، با وجود آسان بودن انتخاب گزینه ۴، از لحاظ اخلاقی انتخاب این گزینه بسیار سخت و دشوار است، منتهی با صحبت‌ها و بحث‌ها و موارد مطرح شده در مورد گذشته‌ی این حرکت (بحث سال ۹۳) و چه ثبت آن در سال ۹۷ و چه نگرانی جامعه از این‌که کس یا کسانی پس از ما ادامه دهنده این راه نباشند و انجمن به دست افرادی بیفتد که به فلسفه آزادی نرم‌افزار و حریم خصوصی اعتقادی ندارند، و یا مواردی نظیر نگرانی بی‌پایان دوستان درمورد به خطر افتادن رخداد‌های رسمی و تجمعاتی نظیر جشن‌ها و لاگ‌ها و غیره و غیره ما را بر این داشت که در این وهله گزینه ۴ یعنی استعفا دسته جمعی را انتخاب کنیم.

این استعفا در جهت کاهش نگرانی‌ها و مخاطرات است، هرچند معتقدیم بهترین کار خالی نکردن میدان است و برخی این را وظیفه اخلاقی و اجتماعی خود می‌دانستیم و می‌دانیم، اما نیاز به پشتوانه مردمی و حمایت بیشتر جامعه دارد و (مانند خیلی کار‌ها و حرکت‌های مشابه) بدون توجه به این امر شایسته نیست کار را بیش از این پیش ببریم.

امید است که با گذشت زمان و با صحبت و تعامل و هم‌فکری بیشتر در آینده بهتر و شایسته‌تر با این مسائل برخورد کنیم، برخوردی مناسب و در شأن تفکر و جنبش آزادی نرم‌افزار.
گذشت زمان و تاریخ بهترین قاضی بوده‌اند و هستند، از تمامی دوستان که منفعل نبودند و به نحوی نظر و عقیده خود را بیان کردند صمیمانه سپاس‌گذاریم.

با آرزوی بالندگی جامعه نرم‌افزار آزاد ایران

افراد:

  • احمد حقیقی (عضو اصلی هیئت مدیره و رئیس هیئت مدیره)
  • الهام حصارکی (عضو اصلی هیئت مدیره و خزانه دار)
  • محمدرضا حقیری قزوینی (عضو اصلی هیئت مدیره)
  • دانیال بهزادی (بازرس علی‌البدل)

@haghighi @elibugy @haghiri75 @danialbehzadi

2 Likes

سلام خانم حامدی @Leilahamedinik
ضمن تشکر از تلاش‌های شما برای پیگیری امور و کارهای حقوقی و زحمت‌هایی که کشیدید و شاهدش بودم.
ممنون میشم راهنمایی کنید که چگونه باید روال قانونی استعفا دادن رو طی کنیم.
سپاس

با سلام؛

ضمن قدردانی از آقای حقیقی برای انتشار متن مورد تایید من برای استعفا، بدینوسیه استعفای خودم رو اعلام می‌کنم.

2 Likes

با تشکر از احمد حقیقی عزیز بابت انتشار این متن، این متن مورد تایید بنده بوده و من هم پیرو این متن، استعفای رسمی خودم از انجمن نام رو اعلام می‌کنم.

1 Like

درضمن تاجایی که اطلاع دارم سایر دوستان دسترسی خاصی ندارند. اما من به تا از سرور‌های انجمن دسترسی کامل دارم و همچنین به چند دامنه که هرچند شخصی هستند ولی میشه واگذارشون کنم.
این رو هم مشخص کنید که پس از استعفا باید دسترسی‌ها رو به کی تحویل بدم.
ممنون

تصمیم شما برای بنده و بقیه اعضاء باقیمانده محترم است.
از اینکه مشارکت کردید و یک انتخابات کاملاً‌ شفاف برگزار کردید، خوشحالم؛
باید بگویم که در تاریخ انجمن‌های مردم نهاد این شفافیت بی نظیر بوده است نه کم نظیر؛
اما درد دل من رو هم بشنوید:
متأسفانه رفتار دوستان شما در جامعه نرم‌افزارآزاد، بنده را به یاد رویدادهای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ می‌اندازد.
گروهی شعبان بی مخ، با فحش و لشگرکشی مجازی شما را از میدان کار و خدمت به بقیه جامعه به در کردند که بگویند:
«دیدید گفتیم این انجمن کاری از پیش نمی‌برد؟»

به عنوان کسی که مشارکت کرده در این اتفاقات و شاید تاثیری داشته، از همه شما عذرخواهی می‌کنم.
تصور بنده این بود که می‌شه تو این اتفاق مفید بود که ظاهرا اشتباه می‌کردم. امیدوارم مشارکت بنده و دوستانم باعث ضرر به جامعه نشده باشه.
بنده چه با فعالیت انجمن چه بدون اون، همچنان کار فرهنگی، اجتماعی و شخصی خودم رو ادامه می‌دادم و هیچ مسئولیتی نداشتم. حالا هم به همون موضوعات می‌پردازم.

موفق و پیروز باشید

@haghighi @elibugy @haghiri75

من براتون آرزوی موفقیت نمی‌کنم چون نظر منی که شُما رُ قبول داشتمُ به هر سه تاییتون رای دادم زیر پا گذاشتین ولی حرف کسایی که حتی اگه یک درصد به توانایی‌های شما اعتماد داشتن بهتون حمله نمی‌کردنُ قبول کردینُ استعفا دادین ، عمیقاً متاسفم .

3 Likes

تذکر: تمامی این متن نظرات شخصی علیرضا فریدونی می‌باشد! این نظرات، خارج از تعهد قانونی این‌جانب به عنوان بازرس بیان می‌شوند:

کاش قبل اقدام این شکلی با من هم صحبت می‌کردید. شاید مواردی بود که من بتونم بهتون بگم.

این، اتفاقاً معقول‌ترین و بهترین کاره اگه قراره این انجمن رو ول کنید (همون طور که قبلاً هم کردیم و کردید)
چرا؟ چون روال حقوقی ثبت یک جای جدید بسیار بسیار وقت‌گیر و انرژی‌بره. اگه قراره کار برای افراد فاقد صلاحیت سخت بشه این کار بهترین کاره.

اما استعفا فقط انجمن رو در دست دیگرانی - که ممکنه هیچ شناختی هم بهشون نداشته باشیم - رها می‌کنه دوباره و بعید بدونم کسی خوشش بیاد تمام خاطراتی که سال‌هاست داره آزارمون می‌ده تکرار بشن. (همون که می‌ریم می‌بینیم رفتن یه ELK بالا آوردن به اسم «سامانهٔ بومیِ فیلان!» که حتی فارسی‌سازیش هم درست انجام نشده! چه برسه به واقعاً بومی‌سازی! و طرف چند ده میلیارد - کاملاً جدی دارم می‌گم چون در جریان قراردادها هستم - پول از بیت المال رسماً چاپیده و بعدش هم غیبش زده! یا اتفاقات مشابه!)
دست کم نبودن این انجمن بهتر از بودنش دست نا اهله. چون اگه نباشه، هیچ راه مستقیم قانونی‌ای هم برای موجه‌کردن اقدامات اون چنینی وجود نداره. اما وقتی این انجمن وجود داره، این دست دله‌دزدی‌ها هم راحت‌تر انجام می‌شن.

راستش منم حسی شبیه به حس آقای تشکری دارم:

بارها به مصطفی @ahangarha گفتم «حرف دیگران رو ول کن و کاری که فکر می‌کنی وظیفه‌ات هست رو انجام بده! حتی دنبال جواب دادن بهشون نباش چون فقط ازت انرژی می‌گیرن و خسته و حواست رو پرت می‌کنن.» عین همین حرف‌ها رو به شما دوستان هم می‌زنم.

من آنچه شرط بلاغ بود به تو گفتم
صلاح مملکت خویش خسروان دانند!

3 Likes

دم دوستان گرم که با وجود فشارها و رفتارهای ناصواب جمعی از دوستان دیگر، تلاش‌شان را کردند. این اتفاق، باید در حافظه تاریخی جامعه نرم‌افزار آزاد ایران ثبت و ضبط گردد که چگونه جامعه، اعضای خودش را قربانی کرد.

2 Likes

مرتضی جان همه دوستان به توانایی‌ کسانی که استعفا دادند اذعان دارند، خود دانیال دوست صمیمی بسیاری از دوستانی هست که شما فکر می‌کنید به توانایی‌هاش اطمینان ندارند.

بحث اطمینان به شما و اعضای دیگر نیست، خود بنده از سال ۸۶ به بعد در جریان نرم‌افزارهای آزاد در ایران بوده‌ام و کل بحث این است که بسیاری از امور از دایره قدرت شما دوستان خارج است و این کار به ضرر جامعه کاربری تمام خواهد شد پس بهتر است تا دیر نشده اسم‌تان را از برای هیچ و پوچ لکه‌دار نکنید، صرفا جهت دلسوزی است.

1 Like

مطابق با کدام شاهدمثال یا تجربهٔ عینی یا استدلال منطقی؟
من به شدت با این گفتهٔ شما مخالفم. به عنوان یک فعال در جامعه که درگیری‌هایی هم با پروژه‌های دولتی و آقایون قانون‌گذار و مجریان قانونی داشتم، می‌گم اتفاقاً وجود همچین چیزی در دستِ جامعه، بسیار بهتر از نبودنشه و نبودنش بالکل بهتر از بودنش دست آدمای نا اهله.

درضمن من موضوع رو شخصی نمی‌بینم. در اشلِ بزرگ‌تری و در وسعت کل ممکلت دارم می‌بینم موضوع رو. حرف اول و آخرم همین بوده و هست: «اگه دوست دارید اتفاقات ناگواری که تا حالا شاهدش بودیم باز هم ادامه پیدا کنه، می‌تونید ول کنید! اما اگه ول کردید دیگه حق ندارید اعتراض کنید که چرا اِل شد و چرا بِل شد! چون فرصتش بهتون داده شده بود و خودتون زدید زیرش!»

1 Like

ایشون مشکلش اینه که نباید دست شما ها و ماها باشه، اگر بودجه رو به ایشون و دوستاش بدن که بد نیست
خودش که تو مجله سلام دنیا نامهٔ فدایت شوم به نصرالله جهانگرد رو منتشر کرده،
اندک هوشی اگر داشته باشی میفهمی که اصلا مشکل اونی که در ظاهر میگن نیست
این نامه رو بخون:(دقیقا ۶ روز بعد از امضای بیانیه ۱۳ اسفند ۱۳۹۳ رفتند این نامه رو برای دولت فرستادند، بدون حضور همهٔ اعضاء امضاکنندگان اون بیانیه و بدون حتی یک اشاره کوچک به اینکه ما امضاء بیانیه رو پس میگیریم یا …)

1 Like

این «دبیرخانه گروه‌های کاربری نرم‌افزار آزاد/متن‌باز ایران» چیه دقیقا؟
البته ما که می‌دونیم چیه. برای دوستانی میگم که نمی‌دونن بعضی‌ها خودشون رو صاحب جامعه کاربری نرم‌افزار آزاد می‌دونن و هرچی خودشون بگن رو از طرف همه فرض می‌کنن و هر چی بقیه بگن رو خارج از جامعه کاربران.
این سینه من پر از شرح اتفاقات ناخوشایندی هست که خوشبختانه بخاطر کنار نکشیدن خیلی از کاربران راستین نرم‌افزار آزاد، الان به خاطره تبدیل شده.

2 Likes

من ترجیح می‌دم به دلایل حقوقی این حرف رو نزنم - دست کم تا زمانی که شاهد مستدلی براش پیدا نشده - و فرض رو بر صلاح بذارم. (این موضوع، یه قاعدهٔ اسلامی هم هست که همه بی‌گناهن مگر این که اثبات بشه)
به شما هم توصیه می‌کنم همچین قضاوتی نکنید. هرچند یک گزینهٔ محتمله - مثل گزینه‌های محتمل دیگه - اما هیچ قطعیتی نداره.

نمی‌دونم چرا اما با خوندن این متن یاد این انجمن و ماجراهای این دو سه هفته افتادم!

برای همه آرزوی موفقیت دارم!
یا علی!

یه انقلابی جان من جوابت را به پای بی‌اطلاعی می‌گذارم نه قصد و غرض شخصی.

بعد از اون واقعه اسفند ۹۳ همون‌هایی که تو اون جلسه کذایی دعوت بودند دور هم جمع شدند بابت این که حداقل ایرادات سند توسعه و بکارگیری نرم‌افزارهای‌ آزاد / متن‌باز را بگیریم و نامه‌نگاری کنیم.

گفتیم به چه اسمی این کار را بکنیم (چون بچه‌ها از لاگ‌های مختلف بودند) گفتیم به اسم گروه‌های کاربری بزنیم.

قرار بود که این گروه را ثبت رسمی کنیم و دنبال کارهایش در وزارت کشور هم رفتیم، ولی نکردیم. چرا؟
چون خود همین دوستانی که جمع شدند گفتند که آقا ما جزئی از جامعه کاربری هستیم و جامعه کاربری به ما معطوف نمی‌شود، پس نریم یه چیزی ثبت کنیم و بگیم که ما جامعه کاربری هستیم و هر چی ما بگیم حرف جامعه کاربری است، به خاطر همین این قضیه در همان جا جمع شد و دیگر ادامه پیدا نکرد.

به خاطر همین است که الآن همه دوستان به صورت انفرادی دارند اظهار نظر می‌کنند و چیزی به عنوان موجودیت یک گروه واحد در این امور وارد نشده چون خودمان هم با فلسفه این کار مشکل داریم.

امیدوارم یه روزی بابت این که شما هم ما را متهم به این کرده باشی که ما خودمان را صاحب جامعه کاربری می‌دونیم معذرت خواهی کنی …

بعد لطفا اسناد را کامل بگذارید، این ماجرا در شماره ۵ سلام‌دنیا به میزان ۶ صفحه از صفحه شماره ۲۸ به بعد درج شده است و تنها به این ۲ صفحه ختم نمی‌شود. کما این که توجیه‌تان را واقعا نمی‌دانم چیست چون ما خودمان این مطالب را منتشر کردیم و چیزی بر علیه ما نیست.

لینک شماره ۵ سلام‌دنیا

شما بالاخره این نامه رو با این مشخصات فرستادید دیگه. پس خودتون رو این چیزی که نامیدید، دونستید.
بعد حالا اگر پشیمون شدید بحث دیگه‌ایه. دقیقا مشابه همون جلسه سال ۹۳.
من هم وقتی از صاحب‌دار بودن حرف میزنم می‌دونم چی میگم. فقط چون ربطی به اینجا نداره بازش نمی‌کنم.
شما برای جامعه کاربری زحمت زیاد کشیدی و من ازت ممنونم. میدونم خیلی وقت‌ها از جیب گذاشتی.
منظور من شما به تنهایی نبودی. کل گروه گردانندگان لاگ تهران در یه بازه‌هایی این حس رو داشتن که همه جامعه فقط خودشونن.

1 Like